Sony Vaio EJ Series VPCEJ22FX/B is powered by Intel Core i3-2330M dual-core processor clocked at 2.2 GHz, 4 GB DDR3 1333 MHz memory, 640 GB 5400 rpm Serial ATA hard drive, and 17.3-inch HD+ display. Other specs include card reader, integrated webcam, Li-Ion 4000 mAh battery, DC-In, VGA Output, four USB 2.0 ports, Microphone Input, Headphone Output, HDMI Output, 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T LAN, Atheros 802.11b/g/n wireless LAN, and an optical drive.
Sony Vaio EJ Series VPCEJ22FX/B Specs
Display
Diagonal Size : 17.3”
Resolution : 1600 x 900 (HD+)
LED backlight technology
Graphics Card
Intel® HD Graphics 3000
Processor
Type : Intel® Core™ i3-2330M dual-core processor
Speed : 2.20 GHz
Cache : 3 MB L3
Memory
4 GB DDR3 1333 MHz
Maximum : 8 GB
Storage
640 GB 5400 rpm Serial ATA
Optical Drive
CD/DVD Player / Burner
Communication
LAN : 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T
WLAN : Atheros® 802.11b/g/n
Inputs and Controls
QWERTY keyboard, 103 keys
2.0 mm stroke and 19.05 mm pitch
10-key numeric pad
Touchpad with gesture support
VAIO, ASSIST, WEB, Wireless On/Off
Audio
Microphone
Intel® High Definition Audio
Interface
1 x DC-In
1 x Headphone Output
1 x VGA Output
1 x Microphone Input
4 x USB 2.0
1 x HDMI® Output
Slots
Card Reader : MS Duo, SD
Camera
Integrated webcam
Power
Battery : Li-Ion 4000 mAh
Dimensions and Weight
Width : 16.11”
Depth : 10.79”
Height : 1.30 - 1.50”